Skip to Content

New Work Order - Budúcnosť práce alebo konšpiračná teória?

8 October 2024 by
New Work Order - Budúcnosť práce alebo konšpiračná teória?
Lubomir Slamka

New Work Order – Budúcnosť práce alebo konšpiračná teória?


V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s pojmom "New Work Order" alebo "gig economy". Ide o fenomén, ktorý radikálne mení zaužívané predstavy o práci a profesionálnom živote. Ale čo presne tento pojem znamená? Je to naozaj revolučný koncept, ktorý definuje budúcnosť práce, alebo len ďalšia módna fráza, ktorá sa časom vytratí?

Čo je New Work Order?

New Work Order predstavuje systém, v ktorom ľudia nepracujú ako klasickí zamestnanci, ale skôr ako nezávislí dodávatelia spolupracujúci s firmami na krátkodobých projektoch alebo zákazkách. Tento pojem nápadne kopíruje názov známej konšpiračnej teórie "New World Order", možno práve preto, že podobne narúša zaužívané stereotypy práce od deviatej do piatej.

Avšak na rozdiel od konšpiračných teórií, tento trend má reálne základy v súčasnom ekonomickom prostredí a technologickom pokroku.

Rastúci trend, nie len bublina

Nemožno ignorovať, že tento model práce má rastúcu tendenciu. Prieskumy ukazujú, že čoraz viac ľudí – najmä z generácií Y a Z – preferuje flexibilné pracovné príležitosti pred tradičnými kariérnymi cestami. Pandémia COVID-19 tento trend ešte urýchlila, keď mnohé spoločnosti aj zamestnanci objavili výhody práce na diaľku a flexibilných úväzkov.

Výhody a príležitosti New Work Order

Vďaka technologickému pokroku a zvyšujúcemu sa dopytu po flexibilnej práci tento model ponúka nové príležitosti pre tých, ktorí hľadajú:

  • Väčšiu slobodu v organizácii pracovného času
  • Nezávislosť pri výbere projektov
  • Lepšiu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom
  • Diverzifikáciu príjmov prostredníctvom viacerých zdrojov
  • Možnosť pracovať odkiaľkoľvek bez geografických obmedzení

Výzvy a potenciálne riziká

Napriek mnohým výhodám, "gig economy" prináša aj určité výzvy:

  • Nestabilita príjmov a absencia sociálnych istôt
  • Nedostatok zamestnaneckých benefitov ako zdravotné poistenie či dôchodkové zabezpečenie
  • Právna nejednoznačnosť postavenia nezávislých dodávateľov
  • Riziko vyhorenia pri nedostatočnom manažmente času
  • Sťažená work-life balance v prípade nedostatku sebadisciplíny

Zodpovednosť spoločností

Dôležité je, aby spoločnosti, ktoré využívajú tento model, zabezpečovali primerané podmienky ako pre svojich nezávislých dodávateľov, tak aj pre interných zamestnancov. Etické otázky v "gig economy" sa dostávajú do popredia, najmä v súvislosti s pracovnými právami a sociálnym zabezpečením.

Niektoré progresívne spoločnosti už začínajú implementovať hybridné modely, ktoré kombinujú výhody nezávislej práce so stabilitou tradičného zamestnania.

Sloboda voľby ako kľúčový princíp

Každý človek má iné priority a potreby. Niekomu vyhovuje stabilita, pravidelný príjem a jasná kariérna cesta tradičného zamestnania. Iní zas oceňujú slobodu, flexibilitu a rôznorodosť, ktorú prináša "gig economy".

Kľúčové je, aby si každý mohol svoju cestu vybrať sám, bez spoločenského či ekonomického nátlaku. Spoločnosť a ekonomika by sa mali prispôsobiť rôznym preferenciám, nie naopak.

New Work Order v našom regióne

Zaujímavé je, že na tento trend nenaskočili len technologickí giganti z kapitalistického západu. Stále viac spoločností z rôznych priemyselných sektorov na slovenskom a českom trhu začína implementovať prvky "gig economy" do svojich obchodných modelov.

Mnohé IT firmy, marketingové agentúry či poradenské spoločnosti využívajú flexibilné tímy zložené z interných zamestnancov a externých dodávateľov. Dokonca aj tradičnejšie odvetvia ako stavebníctvo, zdravotníctvo či vzdelávanie začínajú experimentovať s flexibilnejšími formami spolupráce.

Budúcnosť práce alebo len prechodný trend?

Bude fascinujúce sledovať, ako sa táto nová forma práce bude vyvíjať v budúcnosti. Zostane len alternatívnou možnosťou pre určité skupiny pracujúcich, alebo sa stane dominantným a udržateľným spôsobom práce pre väčšinu ľudí?

Odpoveď pravdepodobne neleží v extrémoch. Budúcnosť práce bude s najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňať širokú škálu pracovných modelov, od tradičných zamestnaní až po úplne nezávislé podnikanie, s množstvom hybridných variant medzi nimi.

Záver: Evolúcia, nie revolúcia

New Work Order nie je ani zázračné riešenie všetkých problémov pracujúcich, ani konšpiračná teória. Je to prirodzená evolúcia pracovného trhu v reakcii na technologické zmeny, spoločenské trendy a meniace sa potreby a očakávania pracujúcich.

Namiesto zbytočných obáv by sme mali tento fenomén prijať ako príležitosť prehodnotiť, čo znamená "práca" v 21. storočí, a ako môžeme vytvoriť pracovný trh, ktorý slúži potrebám všetkých – zamestnancov, nezávislých dodávateľov, zamestnávateľov aj spoločnosti ako celku.


New Work Order - Budúcnosť práce alebo konšpiračná teória?
Lubomir Slamka 8 October 2024
Share this post
Archive